Lõketest, suitsukonist või põllutöömasinast lennanud sädemest saab iga päev alguse mitu tulekahju. Riigi ilmateenistuse kodulehel kuvatav tuleohukaart näitab, et suur osa Eestist on hetkel äärmiselt suure tuleohuga. Arvestades tuleohtu ning seda, et lahtise tulega käiakse ümber hooletult, saavad päästjad iga päev väljakutseid maastikupõlengutele. Enamik tulekahjusid on alguse saanud hooletusest lõkke tegemisel, aga ka suitsetamisest või põllutöömasinast lennanud sädemest. Ka näiteks ATV-dega ei ole mõistlik minna sõitma pinnasele, mis on kergesti süttiv.

Lääne päästekeskuse menetlusbüroo juhi Raido Metsa sõnul on ohtlikke ning suure kahjuga pinnasetulekahjusid võimalik vältida olles hoolikas ning järgides tuleohutusnõudeid. „Praegu ei ole võimalik mööda vaadata asjaolust, et enamus Eestist on väga suure tuleohuga. Iga vale otsus lahtise tule kasutamisel võib kaasa tuua suure õnnetuse, mis ei ohtlik mitte ainult loodusele vaid võib kaasa tuua ka inimohvreid ja suurt varakahju,“ selgitas Mets.

Sel aastal on kulupõlengute tagajärjel viga saanud kaks inimest, eelmisel aastal hukkus üks inimene.

Suure tuleohuga alad:Suur osa Põhja-, Lõuna- ja Lääne-Eestist. Lääne- ja Ida-Virumaa ning Saare- ja Hiiumaa. Lähipäevade ilm ei tõota olukorra leevenemist. Temperatuur küll langeb, kuid vihma enne nädala lõppu ja uue algust ei lubata. Kui seda ka tuleb, siis ainult kohati ning mitte terves Eestis. Päästeamet kuulutas juba 9. aprillil välja suure tuleohuga aja ning see tähendab, et kuni seda ei ole sügisel ametlikult tühistatud, võib looduses tuld teha ainult selleks ettenähtud kohtades. Riigi ilmateenistuse kodulehelt saate kaardilt hea ülevaate, kus tuleoht on kõige suurem. Metsas liikujatel on lõkke tegemisel ja grillimisel soovitav kasutada riigimetsa majandamise keskuse lõkkekohti, nende asukohad leiab internetilehelt www.rmk.ee.

Lääne päästekeskuse menetlusbüroo juhi sõnul ei tohi ka siis, kui kasutate spetsiaalselt lõkketegemiseks ettevalmistatud kohti, valvsust kaotada, sest pinnas võib selle läheduses äärmiselt kuiv olla ning kergelt süttida.

„Maastikutulekahjude kolm kõige sagedasemat põhjust on ette valmistamata lõkkekoht, ebasobiv tuule suund ja kiirus ning ohutusvahemaade eiramine. Ära unustada ei tohi ka seda, et kui te oletegi kõiki muid tuleohutusnõudeid täitnud ja jätate lõkke siiski järelvalveta, ei pruugi nendest nõuetest enam väga midagi kasu olla, seda eriti siis, kui on suur tuleoht. Seega, tule tegemine nõuab keskendumist ja pidevat järelevalvet tuletegijalt,“ selgitas Mets.

 

Allikas: Erametsakeskus