Haavapuitmassitootja ASi Estonian Cell juhatuse liikme Siiri Lahe sõnul on ettevõtte nõudlusportfell tunduvalt suurem kui tootmismaht.

“Meie ladu on tühi, meie nõudlusportfell on kaugelt suurem, kui meie praegused tootmismahud seda on,” ütles Lahe kolmapäeval Eesti Puidu- ja Metsatööstuste Liidu konverentsil. Kui ettevõtte tehase planeeritud tootmismaht oli 140 000 tonni, siis mullu jõudis see Lahe sõnul 170 000 tonnini.

Viimastel aastatel on ettevõte investeerinud tootmise efektiivsemaks muutmisse 17 miljonit eurot. “Investeeringute tulemusel on nii elektri- kui gaasitarbimine vähenenud rohkem kui 30 protsenti,” ütles Lahe.

Enne investeeringuid oli ettevõte Lahe sõnul kahjumis, kuid 2014. aastal jõudis nulli ja 2015. aastal juba kasumisse. “Kuhjunud kahjum on aga endiselt 19 miljonit ja ka makstud energiamaksud on aastate peale kokku 19 miljonit eurot,” rääkis ta.

Estonian Cell ekspordib Lahe sõnul kogu toodangu, ja kui ettevõtte tehas oleks Soomes, Rootsis või Austrias, oleks energia maksumuse kulu tunduvalt väiksem.

Ettevõttel on tema sõnul valmis ka uus, 20miljoniline investeeringute kava, mis lubaks toodangut kasvatada 20 protsenti, aga sellele on emaettevõte veto pannud. Uue investeeringu puhul pole Siiri Lahe sõnul hetkel kindel, kas mõistlik oleks teha uus paberimasin või teine puitmassiliin.

 

VIRUMAATEATAJA.POSTIMEES.EE