fbpx

Kruuse: põllumees saab liiga väikese osa kasumist

Põllumees saab liiga väikese osa toiduäris loodavast kasumist, ütles maaeluminister Urmas Kruuse Tartus toimuval rahvusvahelisel põllumajanduskonverentsil Agroforum Mare Balticum2016.

„Toiduäris teenitakse endiselt, kuid põllumehel on sellest toidutööstuste ja jaekaubanduse kõrval üha raskem osa saada,“ ütles maaeluminister Urmas Kruuse ja lisas, et see on süvenev probleem, sest põllumees on väärtusahela haavatavaim osapool. „Näiteks tehakse ebamõistlikult madala hinnaga piima sooduskampaaniad jaekaubanduses lõppkokkuvõttes põllumehe raha eest. Ainus võimalus positsiooni muutmiseks on põllumeestel ühistuline tegevus, mis annab tugevama turujõu,“ rääkis Kruuse.

Ministri sõnul on olukorra muutmise võtmeks põllumeestele kuuluvate ühistuliste toidutööstuste rajamine, mis võimaldavad põllumehel oma toodangut enam väärindada ja seeläbi saada turult õiglasemat osa toote lõpphinnast. „Kuniks seda ei juhtu, jäävadki põllumehed toidutootmisahela kõige haavatavamaks lüliks. Oleme ka Eesti maaelu arengukavas eraldanud 15 miljonit eurot ühistulise piimatööstuse rajamiseks, et seda olukorda muuta,“ ütles Kruuse. „Kriisiajal on kõige mõistlikum sellised algatused ära teha, sest headel aegadel pole ühistuliseks tegevuseks taas huvi ja järgmiseks kriisiks on riskid jälle maandamata.“

Allikas: Maaleht

TASUTA HINNAPÄRING