fbpx

Parim taimekasvataja hindab toidukaera tähtsust

Aasta parima taimekasvataja tiitliga pärjatud Erki Oidermaa ütleb, et Eesti põllumehed võiksid senisest rohkem kasvatada toidukaera, mida Euroopa tööstused tikutulega taga otsivad.

Praeguseks Eesti suurimaks seemnevilja kasvatajaks kerkinud Erki Oidermaa on ka ise juba mitmendat põlve põllumees ja alustas talupidamist viiel hektaril 1992. aastal. Kõigepealt kasvatas Oidermaa talu õlleotra, aga kui selle järele kodumaine nõudlus kadus, läks üle seemneviljale. Selle tegevuse edukus sõltub tema sõnul pidevast katsetamisest ja tulemuslikkusest.

Ta peab oluliseks, et kasvatamiseks valitaks välja sordid, millel on turgu. Sestap kiidabki ta toidukaera sorte, mille kasvatamine pole Eestis küll kuigi levinud, mis aga Euroopas hästi müüb ja hea saagi korral võib tulusus kerkida võrreldavaks meil rohkem levinud põllukultuuridega.

“Põllumehe puhul on juba kord nii, et kõigepealt külvatakse kevadel kõik muu ära, ja kui jääb veel põlde, kuhu midagi muud ei osata panna, siis visatakse sinna kaer maha,” räägib Oidermaa. “Kaer tahab aga varajast külvi, sellest sõltub ka mahukaal, ning kui külv hilisemaks jätta, siis sealt head saaki ei saa.”

Toidukaera kasvatamist on siiani pärssinud ka suuremate kokkuostjate ahtad hoiustamistingimused. Oidermaa sõnul ei saa enamikku kaerasorte kokku panna, sest igaüks neist on eri omadustega. Siiski loodab ta nüüd, et ka toidukaera kasvatamine hoogustub, sest näiteks tänavugi on selle kokkuostuhind juba kohati kallim kui söödaodra oma.

Allikas: Maaleht

TASUTA HINNAPÄRING