AS Toftan käivitas Võrumaal Sõmerpalu vallas võimsa ning tootliku peenpalgi saeveski Toftan 2, mis kasutab toormena kolmemeetrist okaspuu peenpalki ja okaspuu paberipuitu. Seni eksporditi see paberipuiduna peamiselt Skandinaavia tselluloositehastesse.

Peenpalgi saeveski projektvõimsus on 200 000 m3 saetoodangut ehk peaaegu sama palju, kui Toftan praegu toodab. Uue saeveski hind on 32 miljonit eurot.

Toftan suudab ära kasutada suurema osa Lõuna-Eesti kvaliteetsest paberipuidust, mis siiani veeti sadamate kaudu välja paberitööstuse tarbeks. Paberipuidu mahust üle poole on aga tegelikult kvaliteetne toore saagimiseks.

Need palgijupid, mis praegu raie käigus ladustatakse paberipuiduna, võib edaspidi arvata peenpalgi virna. See aitab oluliselt tõsta raiest saadavate sortimentide väärtust. Milline materjal sobib saagimiseks ja milline mitte, selgub palgisorteeris.

Kui peenikese kolmemeetrise palgi eest makstav hind ületab paberipuidu hinda, on ka Lõuna-Eesti metsaomanikul väljavaade oma puidu eest senisest enam raha teenida.

 

Allikas; Eramets