“Eduka ettevõtte ehitamise elemente on palju, olulisemad neist on kindlasti valdkonna teadlikkus, oskused ning kirg selle vastu, mida teed. Enne uue ettevõttega alustamist on oluline analüüsida neid kolme elementi. Endalt tuleks küsida, kui hästi valdkonda tunnen? Kas mul on olemas vajalikud oskused ja kas valdkond on minu jaoks huvitav? Endale sobiva äriidee leidmisel peaksid saama kõikidele küsimustele positiivsed vastused. Kui saad vähemalt ühe eitava vastuse, sobib see äriidee või ettevõtmine kellelegi teisele paremini. Sellisel juhul oleks targem antud idee kõrvale heita, sest ettevõte alustamine nõuab aastatepikkust pühendumist,“ selgitab Metsameister OÜ üks asutajatest, Taavi Lellep. Tänaseks on tegus mees olnud seotud rohkem kui 20 ettevõtte juhtimise protsessidega. „Ma käivitan ettevõtteid ja tagan neile kiire kasvu. Nii paljude ettevõtete üheaegne juhtimine on võimalik tänu väga heale aja planeerimisele ja süstemaatilisele lähenemisele, s.t kindlatel päevadel tegelen kindlates ettevõtetes, konkreetsete teemadega. Süsteemsus ja järjepidevus tagab edu, muidu oleks kaos mind juba ammu endasse tõmmanud,“ naerab Taavi. 

Oma ettevõtliku natuuri paigutab ta kahe aspekti arvele. Esmalt oli üles kasvades eeskujuks ettevõtjast isa, teisalt ei meeldinud talle kunagi olla käsutäitja. Kui sinna hulka lisada veel suurel hulgal isiklikku ambitsiooni, ongi ettevõtjaks saamise eeldused olemas. Lisasissetuleku allikaid üritas Taavi leida juba gümnaasiumi ajal, meenutades, et kogu aeg käis tegevus kauplemise ümber. Hiljem, Tallinna Tehnikaülikooli äriinfotehnoloogia õpingute kõrvalt sai algatatud ka esimene äri, milleks oli tahmakassettide müük. „Sain sealt hästi palju nö ettevõtluse kooli, nägin, kuidas ettevõtet käivitatakse, mis on sealjuures erinevad tahud. Õppisin läbi praktilise kogemuse, kuidas toimivad ettevõttes finantsid, müük, kuidas töövoogu organiseerida ja inimesi juhtida. Tagasi vaadates töö tulusus ja panus muidugi polnud kõige paremini tasakaalus, sest töötasin aastaid ca 80 tundi nädalas, kuid lõpuks pidin siiski kogu ettevõtmisele peale maksma. Ettevõtja ilu ja valu ongi see, et edu ning raha ei ole garanteeritud. Seetõttu soovitan keskenduda õppimisele ja oskuste arendamisele. Need on väärtused, mida mitte keegi ei saa ära võtta. Ehkki esimest ettevõtet ei saatnud edu, oli see kogemus äärmiselt oluline, just nimelt järgnevate ettevõtete loomisel jaoks,” kirjeldab Taavi oma ettevõtluse teekonna algust. 

Eesti Metsameister OÜ loomise hetkeks olid Taavil olemas teadmised müügiorganisatsioon juhtimisest. Metsanduse valdkond tundus põnev ning väikesed tehingud vahetusid suurte vastu. Mart-Sander Mõts oli üks kaasasutajatest, kellega koos tegutseti esimesed poolteist aastat kahekesi. Paari aasta pärast oli aeg viimaks küps, et komplekteerida võimekas meeskond, juhtimaks ettevõtet järgmisele tasemele. Financial Times Euroopa FT1000 kõige kiiremini areneva Euroopa ettevõtte tiitel ja kolmekordne Gaselle ettevõtte tiitel on tänaseks saavutatud, kuid auhindade saamine ei ole kunagi olnud Taavi peamine fookus. Ettevõtte kasvu panustamine ning enda töö hästi tegemine on olulisemad motivaatorid. „Minu MIKS, ehk miks alustasin ettevõtlusega, on ajas muutunud. Esmajoones tahtsin, et mul oleks palju vabadust nii ajas kui ka finantsides. Praeguseks olen teinud piisavalt tööd, et jõuda punkti, kus ma ei PEA tööd tegema raha pärast. Olen tänulik, et mul on vabadus valida, millega parasjagu tegelen ning seetõttu teen järjest rohkem asju nn missioonitundest. Kui saan inimeste elu paremaks muuta läbi enda tegevuste ja ettevõtmiste, siis seda mulle teha meeldibki. Mul on hea meel, et olen seotud nii palju ettevõtete ja toredate meeskondadega, ma ei võta seda iseenesestmõistetavalt.“

Viimase 10 aasta jooksul toimunud eneseareng on Taavi sõnul olnud teadlik valik, sest kõik suured muutused algavad iseendast, tsiteerides Jim Rohni: “You can have more than you´ve got because you can become more than you are.” Ta lisab: Peale seda, kui hakkasin isiklikku arengut väga tõsiselt võtma ja sinna ka vastavalt panustama, on minu elu muutunud märkimisväärselt paremaks.” Kasulikud harjumused toetavad elukestvat arengut, seega ongi paigas nii hommiku kui õhturutiinid (tuntud inglise keeles ka kui bookend). Raamatute lugemine, podcastide kuulamine, koolitused, iga päeva detailne planeerimine, meditatsioon ja treeningud kuuluvad järjepidevate tegevuste hulka, mis tagavad pikemas perspektiivis ka edu, teab Taavi. Lisaks on tal kaks coachi, üks executive suunal ning teine treeningute ning tervisliku eluviisi alane, eesmärgiga olla parima sooritusvõimega nii vaimselt kui füüsiliselt.

Enesearengul on ka Eesti Metsameistris väga oluline roll mängida, seda kahel põhjusel. Inimesed, kes on kauem tegelenud enesearenguga, näevad, kuidas elu sellest paremaks on muutunud ja neid edasi viinud. Teiseks on ettevõttes palju toetavaid süsteeme, arengupäevad, talk showd, erinevad speakerid, igale isikule personaalselt koostatud arengukava, ettevõtte poolt coachchallenged jne. Meeskonda ongi seetõttu koondunud kokku noored ja arenguvõimelised, suure teotahtega isiksused. Igaühe isiklik panus ei jää tunnustuse ning tagasisideta. „Hea meeskonna näitaja on see, et kõik pushivad üksteist, sealt tekib isiklik kasv ning seeläbi sissetuleku kasv. Tööeetika, distsipliin ja järjepidevus kannavad. Täidan ise oma lubadusi ja ootan seda ka teistelt. Meeskonnal lasen ettevõttes tehtavates otsustes kaasa rääkida, sest keskkond, kus ollakse avatud konstruktiivsele kriitikale, tekitab usaldust ja nii tunnevad ka töötajad, et nad on osa millestki suuremast kui nende töölõik,“ selgitab Taavi enda tõekspidamisi. On selge, et mees on uhke enda loodud meeskonna ning nende ühiste saavutuste üle.

Eesti Metsameistri ning ka teiste Taavi ettevõtete tulevik on ere, sest eesmärgid on südikad ning inimesed arenevad pidevalt koos ettevõtetega edasi. Innovatsioon ning jätkusuutlikud lahendused on Taavi jaoks alati aktuaalsed. Selleks, et teha suuri asju, peab ka tagala olema tugev ning Taavil see nii on. Ideaalset tasakaalu pole küll olemas, kuid aja veetmine nii kaasa kui ka tütrega on kindlasti prioriteetide listis kõrgel kohal. „Töö ei ole ainus asi, mille nimel eksisteerida,“ lõpetab Taavi vestluse. 

Sarnased postitused

Kõik postitused
Persoonilood

PERSOONILUGU: Allar Teder

3 juuli 2023

Meie ostuosakonnajuht Allar Teder jagab oma põnevat teekonda Eesti Metsameistrini, poetab killukesi oma tänasest positsioonist ja räägib oma elu suurimast katsumusest.

Kõik postitused

Küsi nõu meie spetsialistide käest

Eesti Metsameister võtab vastutuse kogu metsa elutsükli eest. Meiega koostööd tehes ei piirdu metsatööd vaid raiega.

Tasuta hinnapäring Tutvu meie tiimiga
Metsamajandus

Ats Loot

E: ats@eestimetsameister.ee

T: +372 5885 4523

Põllumajandus

Henri Loosaar

E: henri@eestimetsameister.ee

T: +372 5600 1861

Metsauuendus

Merli Lehis

E: merli@eestitaimekasvatus.ee

T: +372 5681 2668

Maaomanik, küsi meie spetsialistide käest tasuta nõu või hinnapäringut

    Teenus*

    *Kontrolli kas nõutud väljad on täidetud.

    Võta ühendust