Eesti Metsameisteri tütarfirmad, mis on keskendunud uute metsapõlvkondade kasvatamisele, on 2024. aastal olnud aktiivsed, viies juba ainuüksi kevadhooajal metsauuendustöid läbi 13 Eesti maakonnas. Eesti Metsameistri Metsahalduse metsauuendusspetsialist Merli Lehis jagas infot kevadtööde tulemuste kohta:

„Selle hooaja tööd toimusid 13 Eesti maakonnas: Ida- ja Lääne-Virumaal, Järva-, Harju-, Rapla-, Lääne-, Pärnu-, Viljandi-, Jõgeva-, Tartu-, Valga-, Põlva- ja Võrumaal. Kokku istutati ca 180 hektaril ning metsadesse sai kasvama pisut alla 1 miljoni noore puu.”

Kevadhooaja edust hoolimata, pöörame erilist tähelepanu sügisesele istutushooajale, mida toetavad üha enam muutuvad ilmastikutingimused.

Ilmastikumuutused ja sügisese metsaistutuse eelised

Viimaseid aastaid on metsa istutavaid eestlasi kimbutanud kuivad ja kuumad kevadilmad. Kui varasemalt algasid suvesoojad jaanipäeva paiku, siis praegu on intensiivne päikesepaiste kohal juba varajases mai kuus. Paraku toob see tihti kaasa kevadel istutavate taimede päikesepõletusi ja liigset kuivamist, mistõttu noored puud ei lähe kasvama.

Muutuv ilmastik on viinud selleni, et järjest enam metsaomanikke kaaluvad sügiseseid metsaistutustöid. “Sügisesed jahedamad ja niiskemad tingimused on paljudele puuliikidele soodsamad, seda eriti avajuursetele taimedele, mis on kuiva pinnase osas tundlikum,” selgitab Lehis.

Ilmastiku toetatud sügisene istutusperiood annab puudele paremad tingimused juurdumiseks, mis toob kaasa uueks kasvuperioodiks tugeva valmisoleku.

Populaarsed puuliigid

Kask on muutunud viimastel aastatel nii Eestis kui ka meie lõunanaabrite seas üheks populaarseimaks puuliigiks, seda nii kevadisel kui ka sügisesel istutusperioodil. Populaarsuse kasvu on suuresti toetanud uuenduslikud süsinikuprojektid ja rohumaade uusmetsastamine, kuhu kask oma kõrguse ja kiire kasvu poolest sobib.

„Kask on ka väga hea alternatiiv, kui varasemat kuusikut on tabanud haigused. Käesoleva aasta kevadhooajal oli kask nii populaarne, et kõrgemad taimed olid väljamüüdud juba enne müügiperioodi algust. Hetkel ei ole populaarsuse langust ka ette näha,” sõnas Lehis. „2024. aasta sügishooajaks ja 2025. aasta kevadhooaja istutamiseks vajalikud taimed tasub juba aegsasti ette broneerida.”

Lisaks on kasvanud ka männitaimede istutusosakaal ning sellevõrra on langenud kuusetaimede istutamine.

Sügishooajaks ettevalmistumine

Sügishooaeg algab meie jaoks juba palju varem kui septembrikuus. Sügisele eelnevatel suvekuudel toimub kevadiste istutustööde kontroll, et saada ülevaade problemaatilistest lankidest. Kui avastame langi, kus taimi on erinevate tegurite tagajärjel välja läinud ja see ei vasta enam metsamajandamise eeskirjade järgsele hektaril kasvavate taimede miinimumnõudele, siis soovitame kultuuri täiendamise klientidel kindlasti ette võtta.

Varajane avastamine lubab parandustööd metsaomanikul tellida juba sügishooajaks, mis annab võimaluse ära kasutada sügisese perioodi soodsaid ilmastikutingimusi. Samuti tuleb vaadata noored metsad üle selle pilguga, et kas on vaja teha kultuurihooldusi.

“Kui siiski plaanis teha metsauuendus pigem kevadel, siis tasub maapinna ettevalmistustööd ikkagi juba sügisel ära teha. Maapind saab seista ja kevadel saab istutada kohe, kui ilmaolud soosivad. Suve teisel poolel ja septembris on õige aeg maapinna mineraliseerimine ära teha nii sügiseseks kui kevadiseks metsauuendamiseks,” soovitab Lehis.

Kvaliteetse töö tagab põhjalik eeltöö

Sügiseste istutustööde tellimusi võtame sisse kuni augusti keskpaigani, et jõuaksime õigeaegselt lõpetada kõik maapinnaettevalmistustööd ja panna paika meeskondade logistiline liikumine. 

Soovime tänada kõiki oma koostööpartnereid. “Oleme leidnud enda metsauuendushooaegadeks kõrge kvaliteediga aastast aastasse stabiilsed partnerid, kes teavad mis on jätkusuutlik uute metsapõlvkondade rajamine! Ilma nende pühendumise ja professionaalsuseta ei oleks võimalik selliseid tulemusi saavutada,” rõhutab Merli Lehis.

Eesti Metsameister võtab sügishooajaks maapinnaettevalmistustega kompleksteenuste tellimusi veel vastu vaid kuni 15. augustini, seega tasub huvilistel kiiresti tegutseda.

Istutusteenust saab veel tellida kuni septembri keskpaigani ning kodumaiseid kase-, kuuse- ja männitaimi kuni hooaja lõpuni!

Sarnased postitused

Kõik postitused
Arvamus

ARVAMUS: Riigi pakutud lahendus röövib põlvkondi toetanud majandusliku tagala

24 mai 2024

Viimasel ajal on aina teravamalt päevakorda kerkinud probleemid maa- ja erametsaomanike õiguste piiramisest looduskaitselistel eesmärkidel. Lugematutest piirangutest tulenevad kompensatsioonid on proportsionaalselt ebaõiglased ja aegunud, mistõttu päädis olukord kolmapäeval, 29.mail, maaomanike protestiga Toompeal, otse Riigikogu ukselävel. Kogunenud rahvahulk näitas selgelt, et inimesed on valmis oma õiguste eest seisma. Oma 11 tegutsemisaasta jooksul on Eesti Metsameister alati...

Erametsaomaniku meelespea

Populaarsust kogub sanglepa istutus

25 aprill 2024

Tavaliselt keskendume metsa istutades peamiselt kuusele, kasele ja männile, kuid viimastel aastatega on pilti ilmunud ja oma koha kinnitanud ka sanglepp (must lepp, ladina keeles Alnus glutinosa). See puuliik, mida oleme harjunud nägema sageli kasvamas teiste kõrval segapuistudes, on populaarsust aina enam kogumas ka kultiveeritavate taimede seas. Miks see nii on? Üks peamisi põhjuseid, miks...

Erametsaomaniku meelespea

Kuidas valida õige puuliik oma metsa?

29 veebruar 2024

Metsa taastamine on kriitilise tähtsusega samm looduse tasakaalu ja jätkusuutliku metsamajanduse poole liikumisel, kuid tihti liigub metsauuendamise osas segadusse ajavat infot. Eesti Metsameister on alates 2018. aastast pühendunud jätkusuutlikule metsandusele ja aitab maaomanikel teha teadlikke otsuseid oma metsa taastamisel. Puuliikide valiku tähtsus Õige puuliigi valik on metsa taastamise edu seisukohast ülioluline. See mõjutab ökoloogilist tasakaalu,...

Kõik postitused

Küsi nõu meie spetsialistide käest

Eesti Metsameister võtab vastutuse kogu metsa elutsükli eest. Meiega koostööd tehes ei piirdu metsatööd vaid raiega.

Tasuta hinnapäring Tutvu meie tiimiga
Metsamajandus

Ats Loot

E: ats@eestimetsameister.ee

T: +372 5885 4523

Põllumajandus

Henri Loosaar

E: henri@eestimetsameister.ee

T: +372 5600 1861

Metsauuendus

Merli Lehis

E: merli@eestitaimekasvatus.ee

T: +372 5681 2668

Maaomanik, küsi meie spetsialistide käest tasuta nõu või hinnapäringut

    Teenus*

    *Kontrolli kas nõutud väljad on täidetud.

    Võta ühendust