Eesti Metsameistri tütarfirmad Eesti Taimekasvatus ja Eesti Metsahaldus on suure hooga valmistumas sügiseseks metsauuendushooajaks. Kui halduspool tegeleb praegusel hetkel peamiselt maapinna ettevalmistustöödega ja istutustööde logistiliste trajektooride paika panemisega, siis meie Taimlas käib usin metsataimede ülesse võtmine ja istamiseks ettevalmistamine.
Sellega seoses tuletame meelde lihtsa ABC metsaomanikele, kes asuvad sügisel raielanke taasmetsastama. Toome välja tegurid, millele pöörata tähelepanu, kui oled parasjagu metsataimi otsimas ja tellimas.
1. Taimetervise registri kontroll
Taimede soetamisel on oluline silmas pidada, et need ostetaks otse tootjalt või tarnijalt, kellel on olemas vastavad tegevusload ja kes on kantud riiklikusse taimetervise registrisse.
Taimetervise register on riiklik infosüsteem, mille eesmärk on tagada taimetervise kaitse ja tõhus järelevalve taimetervisenõuete täitmise üle. Registrikannet on võimalik metsaomanikul ise kontrollida registri kodulehel.
2. Taimepassi väljastamine
Müüjal, kes on kantud taimetervise registrisse, on õigus väljastada taimepass. Taimepass on ametlik dokument või märgistus, mis kinnitab, et taimed vastavad taimetervise nõuetele, on vabad kahjuritest ja kasvatatud registreeritud tootja juures, kelle tegevus on riikliku järelevalve all.
3. Alus metsa uuendamise toetuse taotluseks
Taimetervise registreisse kandmine on oluline ka metsa uuendamise toetuse taotlemiseks. Toetust makstakse vaid neile, kes on oma maale istutanud taimed, mis on riikliku järelvalve all. Toetuste kohta saad lähemalt lugeda siin:
4. Taustakontroll
Soovitame kontrollida ka tarnija tausta, sealhulgas maksuvõlgnevuste olemasolu ja esitatud aastaaruandeid. Taustakontroll on eriti oluline, kui müüja nõuab taimede eest ettemaksu.
Sertifitseeritud metsataimed Eesti Taimekasvatusest
Eesti Metsameistri Taimekasvatus on metsakultiveerimismaterjali tarnijana registreeritud majandustegevuse registris (nr KUL000087) ja taimetervise riiklikus registris (nr TTR4732) ning omab taimepassi väljastamise õigust.
Eesti Taimekasvatus loodi 2015. aastal eesmärgiga muuta metsaomanikele Eesti päritolu taimede kättesaadavus paremaks. Sellest ajast saadik kasvatame Lõuna-Eestis Suure-Rakke külas, oma isiklikus taimlas, kodumaiseid kuuse-, kase-, männi-, ja sanglepaistikuid. Valikus on nii avajuursed, kui ka potitaimed.