Tavaliselt keskendume metsa istutades peamiselt kuusele, kasele ja männile, kuid viimastel aastatega on pilti ilmunud ja oma koha kinnitanud ka sanglepp (must lepp, ladina keeles Alnus glutinosa). See puuliik, mida oleme harjunud nägema sageli kasvamas teiste kõrval segapuistudes, on populaarsust aina enam kogumas ka kultiveeritavate taimede seas.

Miks see nii on?

Üks peamisi põhjuseid, miks sanglepp on populaarsust kogumas, peitub lehtpuu kiires kasvus ja seeläbi varajase raieküpsuse saavutamises võrreldes teiste levinud istutatavate puuliikidega. Lisaks kiirele kasvule on ta valguslembeline, mistõttu kohaneb raiesmikel ja muudel avatud aladel hästi. Aastatepikkune uuring on näidanud sanglepikute majandamist kui säästliku metsamajandamise eeldust ning juba 2001. aastal kinnitas RMK seemne­majanduse peaspetsialist Aivo Vares oma uurimistöös istutatud sanglepikute kõrget produktiivsust.

Kuigi sanglepp paljuneb looduses iseeneslikult, eelistatakse siiski istutamist, sest ettekasvatatud taime kvaliteet on parem. Looduses seemnest või kännuvõsust paljununa esineb tihti mädanikke, kõveraid tüvesid ja palju okslikkust.

Sanglepa kasutamine tööstuses ja mujal

Sanglepp ületab oma sugulase, halli lepa, paljudes kasutusvaldkondades. Sang- ehk musta lepa puit on kerge, pehme ja habras, kuid üllatavalt hästi töödeldav. See sobib suurepäraselt vineeri tootmiseks, mööbli valmistamiseks ja nikerdustöödeks. Kuivanuna omandab sanglepa puit kauni roosaka tooni.

Samuti on lepahalg on hinnatud ahjupuu majapidamistes, kuid ka toidutööstustes. Nimelt on sanglepapuit levinud liha ja kala suitsutamisel konservitööstuses, sest annab tootele ilusa kuldkollase värvuse ja läike ning hea maitse.

Hinnatud puuliik rekultiveerimiseks ja loodusalade kaitseks

Sanglepp on tõestanud end perspektiivikalt ka nt. põlevkivi karjääride rekultiveerimisel või perioodiliselt liigniiskete põllumajandusmaade (heina- ja karjamaad) metsastamisel, kus teiste puuliikide kasv võib olla limiteeritud. 

Hästi sobivad sanglepikud ka looduslike puhveralade rajamiseks või veekogude kallaste kindlustamiseks, mis lisaks väärtuse lisamisele pakub ka esteetilist vaatepilti.

Tõusev nõudlus on toonud müüjad turule

Eesti metsapuude kasvatajad on samuti asunud nõudlusele vastama ja istikuid kasvatama. Suure-Rakke külas asuv Eesti Taimekasvatus pakub kvaliteetseid kodumaise päritoluga 1-aastaseid sangleppasid, mille ideaalne istutusaeg on kevadhooajal aprilli-mai või sügishooajal september-oktoober.

Sarnased postitused

Kõik postitused
Erametsaomaniku meelespea

Kuidas tagada jätkusuutlik metsamajandamine ilma peavalu ja liigse ajakuluta?

25 oktoober 2024

Eesti erametsaomanikud seisavad tihti silmitsi keeruliste ja ajakulukate otsustega, mis puudutavad nende metsamaa hooldamist ja majandamist. Tavaliselt tuleb neil kasutada mitut erinevat teenusepakkujat, et katta kõik vajalikud etapid alates metsa hindamisest ja raietöödest kuni metsamaa taastamise ja hoolduseni. Kuid Eesti Metsameister pakub esimesena Eestis lahendust, mis muudab kogu protsessi lihtsamaks ja sujuvamaks: terviklahendust, mis katab...

Erametsaomaniku meelespea

4 kriitilist tegurit, mida metsataimede ostul arvestada

18 september 2024

Eesti Metsameistri tütarfirmad Eesti Taimekasvatus ja Eesti Metsahaldus on suure hooga valmistumas sügiseseks metsauuendushooajaks. Kui halduspool tegeleb praegusel hetkel peamiselt maapinna ettevalmistustöödega ja istutustööde logistiliste trajektooride paika panemisega, siis meie Taimlas käib usin metsataimede ülesse võtmine ja istamiseks ettevalmistamine.  Sellega seoses tuletame meelde lihtsa ABC metsaomanikele, kes asuvad sügisel raielanke taasmetsastama. Toome välja tegurid, millele...

ArvamusErametsaomaniku meelespea

Praegune ilmastik soosib sügisesi metsaistutustöid

13 august 2024

Eesti Metsameisteri tütarfirmad, mis on keskendunud uute metsapõlvkondade kasvatamisele, on 2024. aastal olnud aktiivsed, viies juba ainuüksi kevadhooajal metsauuendustöid läbi 13 Eesti maakonnas. Eesti Metsameistri Metsahalduse metsauuendusspetsialist Merli Lehis jagas infot kevadtööde tulemuste kohta.

Kõik postitused

Küsi nõu meie spetsialistide käest

Eesti Metsameister võtab vastutuse kogu metsa elutsükli eest. Meiega koostööd tehes ei piirdu metsatööd vaid raiega.

Tasuta hinnapäring Tutvu meie tiimiga
Metsamajandus

Ats Loot

E: ats@eestimetsameister.ee

T: +372 5885 4523

Põllumajandus

Taavi Ploom

E: taavi.ploom@eestimetsameister.ee

T: +372 5696 2659

Metsauuendus

Merli Lehis

E: merli@eestitaimekasvatus.ee

T: +372 5681 2668

Maaomanik, küsi meie spetsialistide käest tasuta nõu või hinnapäringut

    Teenus*

    *Kontrolli, et nõutud väljas on täidetud

    Võta ühendust