Lähenemas on 2024/2025 raiehooaeg, millega seoses on aktiveerunud ka usin raiete planeerimise aeg. Vaatame üle sel suvel vastu võetud metsaseaduse, millega muudeti seni pikalt kehtinud teatiste korda.

Muudatused

  1. Metsateatiste eest tuleb alates 1.07.2024 maksta riigilõiv summas 30 eurot ühe eraldise kohta, kui see esitatakse uuendusraie või raadamise eesmärgil. Teised raieliigid on edaspidi riigilõivust vabastatud.
  2. 10 päevane kohustuslik ooteaeg peale raieloa väljastamist.
  3. Teatise kehtivusaeg pikendati 1 aastalt 2 aastale. Analüüsime, mis head ja vead uus süsteem kaasa toob.

Teatiste maksustamine

Seni on metsaomanikud saanud oma kinnistutele raieteatisi tasuta taotleda. Edaspidi tuleb aga maksta riigilõivu, kui esitatakse metsateatis lageraie, aegjärkse, häil- ja veerraie või raadamise kohta. Riigilõiv tuleb tasuda ka juhul, kui Keskkonnaamet otsustab raieluba mitte väljastada.

See tähendab, et metsaomanik peab arvestama raiet planeerides, et tasub iga eraldise eest, olenemata suurusest, 30 eurot. Kui raiutav ala koosneb rohkem kui ühest eraldisest, muutub raieplaneerimine arvestatavaks kuluks ja seda enne, kui laekub tulu. Kommenteerib Eesti Metsameisteri metsamajandusosakonnajuht Ats Loot: “Olukorras, kus omanikul on juba oma nägemus raietöödest ning ta on peale võtnud ka teatised, jääb meil üle koostada talle väljatoodud lahendusele vaid hinnapakkumine. Juhul, kui raieplaneerimine ja teatiste taotlemise protsess on meie kanda ning ettenägematutel põhjustel Keskkonnaamet raieluba ei väljasta, siis kanname kulud otseloomulikult meie ise.”

Seadusemuudatus on tekitanud metsaturule ka uue konkureeriva argumendi: kui teed raie minuga, maksan kinni/hüvitan metsateatiste taotlemise kulu. “Arvestades, et tihtipeale teenitakse raieõiguse müügiga kümneid tuhandeid eurosid, siis usun, et oma peaga mõtlevat metsaomanikku suurelt selline pakkumine ei kõneta,” arvab Loot.

10 päevane raiepiirang

Kui Keskkonnaamet annab raieteatisele rohelise tule, võib töödega alustada alles 10 päeva möödudes metsateatise registreerimisest metsaregistris. Muudatus tuleneb eelmisel aastal tehtud Riigikohtu otsusest, mille kohaselt ei ole avalikkusel kehtiva seaduse järgi piisavalt aega reageerida. Uue korra kohaselt peab metsaomanik ootama 10 päeva pärast metsateatise registreerimist, enne kui saab töödega alustada. Tulevik näitab, kas ja mis sekkumisi uus praktika kaasa toob.

Pikem kehtivus aeg – kas hea või halb?

Uus seadus dikteerib, et pärast Keskkonnaameti heakskiitu kehtib metsateatis 2 aastat. Seni on see kehtinud vaid aasta. Ühest küljest annab see metsaomanikule pikema akna põhjalikult planeerida raietööd ning valida hoolikalt sobiv raiepartner, kuid Ats Loot toob välja ka ühe olulise miinuspoole. “Suurem mure on hoopis pikenenud teatiste kehtivusajaga. Raietele kehtivad pindalapiirangud võivad tekitada metsaomanikule olukorra, kus küpset metsa raiuda ei ole võimalik – mets justkui on, aga luba raiumiseks ei saa,” juhib Loot tähelepanu olukorrale, kus maaomanik võib jääda kõrvale lausa 2 raiehooajaks, mis muutlikus turuolukorras võib minna kalliks maksma.

ats-loot-eesti-metsameister
Ats Loot, Eesti Metsameister OÜ metsamajandusosakonna juhataja

Raieid reguleerivad piirangud näevad ette, et korraga võivad lageraielangid ulatuda loopinnastel maksimaalselt 2 hektari suurusele maa-alale, soistel aladel 5 hektarile ning ülejäänutel 7 hektarile. Piirang ei rakendu kinnistupõhiselt vaid olenemata kinnistupiiridest loodusesse tekkiva raiutava ala suuruse järgi.

Juhime siinkohal ka tähelepanu asjaolule, et teatise taotlemise eest tuleb tasuda 30 eurone riigilõiv ka siis, kui Keskkonnaamet selle tagasi lükkab. “See tähendab, et metsaomanik peab teadma enne taotluse esitamist, mida on tehtud kõrval kinnistutel, sest kui naaber on enne sind oma metsa raiunud, siis ei pruugi Keskkonnaamet sinu taotlust kinnitada. Keskmisele metsaomanikule võib sellise info leidmine olla raske,“ toob Loot välja järjekordse murekoha, mis võib paljud metsaomanikud viia asjatu raha kulutamiseni. 

Selles osas saavad abiks olla metsaspetsialistid.

Hetkel on veel vara öelda, kuidas antud muudatused metsamajandamise tava turul mõjutavad. Targemad oleme me kõik peale eesootavat raiehooaega. Kui see artikkel tekitas sul küsimusi või oled valmis alustama talviste raiete planeerimist, on meie metsandusnõunikud heameelega kõigile abiks.

Sarnased postitused

Kõik postitused
ArvamusUudised

Taavi Lellep: metsatööstusel on meie majandusele oluline mõju

18 september 2024

On hädavajalik, et Eesti riik rakendaks meetmeid, mis tugevdavad metsatööstuse konkurentsivõimet. Regulatsioonid peaksid olema pikaajalised ja stabiilsed, et ettevõtjad ja investorid saaksid oma plaane ellu viia ilma pidevate muudatusteta, kirjutab Taavi Lellep. Eesti majanduse edendamine ja kasvu tagamine on keeruline ülesanne, mis nõuab mitmekesiseid lahendusi. Nõustun väitega, et “võti Eesti majanduskasvule pööramiseks ja riigieelarve täitmiseks...

ArvamusErametsaomaniku meelespea

Praegune ilmastik soosib sügisesi metsaistutustöid

13 august 2024

Eesti Metsameisteri tütarfirmad, mis on keskendunud uute metsapõlvkondade kasvatamisele, on 2024. aastal olnud aktiivsed, viies juba ainuüksi kevadhooajal metsauuendustöid läbi 13 Eesti maakonnas. Eesti Metsameistri Metsahalduse metsauuendusspetsialist Merli Lehis jagas infot kevadtööde tulemuste kohta.

Arvamus

ARVAMUS: Riigi pakutud lahendus röövib põlvkondi toetanud majandusliku tagala

24 mai 2024

Viimasel ajal on aina teravamalt päevakorda kerkinud probleemid maa- ja erametsaomanike õiguste piiramisest looduskaitselistel eesmärkidel. Lugematutest piirangutest tulenevad kompensatsioonid on proportsionaalselt ebaõiglased ja aegunud, mistõttu päädis olukord kolmapäeval, 29.mail, maaomanike protestiga Toompeal, otse Riigikogu ukselävel. Kogunenud rahvahulk näitas selgelt, et inimesed on valmis oma õiguste eest seisma. Oma 11 tegutsemisaasta jooksul on Eesti Metsameister alati...

Kõik postitused

Küsi nõu meie spetsialistide käest

Eesti Metsameister võtab vastutuse kogu metsa elutsükli eest. Meiega koostööd tehes ei piirdu metsatööd vaid raiega.

Tasuta hinnapäring Tutvu meie tiimiga
Metsamajandus

Ats Loot

E: ats@eestimetsameister.ee

T: +372 5885 4523

Põllumajandus

Taavi Ploom

E: taavi.ploom@eestimetsameister.ee

T: +372 5696 2659

Metsauuendus

Merli Lehis

E: merli@eestitaimekasvatus.ee

T: +372 5681 2668

Maaomanik, küsi meie spetsialistide käest tasuta nõu või hinnapäringut

    Teenus*

    *Kontrolli, et nõutud väljas on täidetud

    Võta ühendust